Business is booming.

9 от най-посещаваните плажове на бг Черноморието остават без концесия и спасители, защо Асен Василев бездейства?

0

- Advertisement -

Табелите „Неохраняема зона” няма да спрат наплива от туристи

Най-опасният летен сезон по плажовете на Българското Черноморие започва от петък. 9 от най-посещаваните брегови ивици – от Кранево до Ахтопол, остават без реален стопанин, носещ отговорност за случващото се на пясъка и във водата. Табелите „Къпането забранено – неохраняема зона” няма да са пречка пред наплива от туристи още за този уикенд, температурите от утре се качват до 30 градуса, пише Флагман.бг.

Поради твърдия отказ на финансовия министър Асен Василев – по необясними причини, да определи концесионерите и концесионните такси на следните плажове – Кранево-юг, Кранево-централен, Свети Влас-централен, Варна-централен, Созопол-запад, Царево-централен, Царево-юг, Червенка и Камчия, броят на удавниците още в първите дни от сезона се оформя да е рекорден. За това алармират заети в бранша с концесионирането на плажове, хотелиерите, както и от местната власт, на чиято територия се намират тези ивици.

Бездействието на финансовия министър граничи с умишлено престъпление към опазването на живота и здравето на хората.

Изброените по-горе плажове са с определени законово концесионери още от времето на министъра на туризма Мариана Николова, потвърдени от служебния министър на туризма Стела Балтова и са внесени от настоящия министър на туризма Христо Проданов при Асен Василев. Причината е, че финансовата обосновка трябва да премине именно през него. В този период, от година и половина, процедурите са ревизирани многократно и проверките са приключвали без забележки от тримата министри, като при Царево-централен процедурата е преминала дори и през съдебен контрол.

През миналия сезон определените за стопани са действали като наематели и са обезпечили водно-спасителните дейности, медицинското обслужване и почистването, но на тях никой не им е събрал до този момент определените такси за миналата година. За сезон 2021 г. загубата за държавата е 420 000 лв. от тези плажове, тъй като никой не е потърсил парите за тях.

За този сезон, до този момент, никой не е съобщил как ще се процедира с въпросните девет брегови ивици, от които загубата отново ще е 420 000 лв. – за 2022 г.

„Нямаме нищо против дължимото да бъде актуализирано заради инфлацията, но за нас е важно да влезем в реално владение, доколкото ми е известно всички концесии са за по 15 години”, жалва се един от концесионерите на юг, който не смее да предприеме дори почистване, тъй като не е овластен от държавната власт.

На 4 юни министърът на туризма Христо Проданов се срещна с областните управители на Добрич, Варна и Бургас, и концесионерите, за да ги успокои, че ще започнат сезона спокойни. На пресконференция Проданов оповести, че броят на неохраняемите плажове бил намалял при неговото управление с 16 броя. Това обаче е лъжа, тъй като е публикувана последната заповед на сайта на Министерството, в която ясно се вижда, че броят на неохраняемите ивици е 99 за тази година. За сравнение броят им през миналото лято е бил 94.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече