Business is booming.

Всичко, което трябва да знаете за зеления сертификат

0

- Advertisement -

С 24 часа предизвестие България преживя най-големия си шок в пандемията от 12 март 2020 г., когато правителството на Бойко Борисов поиска от Народното събрание да се обяви извънредно положение. От четвъртък, 21 октомври, почти целият обществен живот без училищата и държавната администрация въвежда зелени сертификати за служители, посетители и клиенти.

Новината предизвика опашки от хора пред ваксинационните пунктове – добра новина, но и протести, заплахи за бойкот, състезание кой първи ще уговори с лабораториите изнесени пунктове за тестване. Предизвика и политическа буря, в която ГЕРБ не пропуснаха да вадят дивиденти на гърба на здравния министър.

Здравните власти не се справиха с подготовката на тази огромна промяна – нито дадоха достатъчно време на бизнеса да се подготви, нито осигуриха тестове, нито подготвиха системата за издаване на сертификати, която в единствения ден преди влизането в сила на мерките блокираше с часове. Не прецениха и капацитета на лабораториите да правят такова количество тестове. Следващите дни ще покажат дали огромният риск, поет със зелените сертификати, ще сполучи или ще отведе страната ни в още по-трагични измерения на катастрофата. Какво трябва да знаем за новите мерки?

Къде ще се влиза със зелен сертификат?

Достъп със зелен сертификат се въвежда за конгресно-конферентни мероприятия, семинари, музикални и други фестивали, танцови школи и други групови занятия за възрастни, посещения на музеи, галерии, кина, театри, циркови представления, концерти, фитнес центрове, спортни зали, плувни басейни, заведения за хранене и развлечения, посещения в молове, магазини с площ над 300 кв. м, базари и изложения на закрито, организирани екскурзии и групови посещения на туристически обекти. Изискването важи и за посетителите, и за работещите в тези обекти. Зелен сертификат трябва да имат и всички служители на лечебните заведения, хосписите и домовете за възрастни хора. Той се изисква и за присъствени занимания на студентите във висшите училища.

Къде няма да се иска зелен сертификат?

Зеленият сертификат няма да се изисква за обществения транспорт, за хранителните магазини, аптеките, банките. Няма да се ползва и в училищата – нито за учителите, нито за децата. Достъпът до администрацията също ще става без зелен сертификат, за да не се лишават гражданите от административни услуги.

Свободен остава достъпът до дрогериите, оптиките, зоомагазините, доставчиците на пощенски и куриерски услуги, застрахователите, доставчиците на платежни услуги и офисите на телекомуникационните оператори, независимо дали са самостоятелни обекти, или са разположени в молове. Без сертификат работят и пазарите.

Какво се затваря?

Има дейности, които няма да работят дори и със зелен сертификат. Това са центровете за подкрепа на личностно развитие, детски центрове, клубове и други, предоставящи организирани групови услуги за деца. Изключение се допуска само по отношение на центровете за специална образователна подкрепа. Спира се и провеждането на тиймбилдинг и други организирани групови мероприятия в трудови колективи. Преустановява се провеждането на колективни спортове на закрито, с изключение на тренировки и състезания за картотекирани състезатели към лицензирани спортни федерации. Преустановяват се свижданията в лечебни заведения, с изключение на свижданията на пациенти в терминален стадий, както и свижданията в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и в тези за социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни. Провеждането на събирания от частен характер (кръщенета, сватби и др.) се допуска с участието на не повече от 15 лица на закрито и 30 лица на открито.

За кого не важат здравните сертификати?

Само децата до 18-годишна възраст са изключени от изискването за здравен сертификат и могат да ходят свободно навсякъде, само не и на училище. За тях например отпадна изискването да влизат в мол само с пълнолетен придружител, както беше при по-леките мерки до този момент. Първоначално от сертификати бяха освободени децата до 12 г., какъвто е принципът и в други страни, които прилагат такава мярка.

Кога ще затворят училищата?

Този въпрос се оказа с повишена трудност. Според заповедта на министъра всички присъствени занятия се преустановяват по общини при достигане на 14-дневна заболяемост над 750 на 100 000 в рамките на съответната община. В София обаче до последно не бе ясно как ще се приложи тази мярка, като в общинския щаб имаше желание въпреки достигнатия предел най-малките да останат в присъствена форма на обучение. Проблемите тук идват от тълкуването на показателя – по принцип 14-дневна заболяемост се обявява от Националния център по заразни и паразитни болести в началото на всяка седмица. На практика обаче излиза, че показателят трябва да се следи ежедневно и да се налагат веднага мерки. Липсата на публична информация за заболяемостта по общини допълнително внася напрежение сред родители и учители.

Какво е зелен сертификат?

Зеленият сертификат е документ за завършена ваксинация, доказано преболедуване или отрицателен тест за COVID-19. И трите обстоятелства трябва да са регистрирани в националната информационно-здравна система, която е под огромен натиск в момента и често се срива. В останалото време бълва по 1000 сертификата на минута.

Как се доказва преболедуване?

Преболедуване се доказва с документ, който удостоверява, че лицето е прекарало COVID-19 от 11 до 180 дни по-рано. Дните се броят от датата на проведеното изследване. Досега преболедуване се доказваше само с положителен PCR тест, но в сряда министърът обяви, че за вътрешните мерки ще започне да се признава и антигенен тест, направен след 1 декември 2020 г. Естествено, системата все още не признава това.

Колко време е валиден зеленият сертификат?

Сертификатът за ваксинация няма краен срок на валидност. Освен това третата доза няма отношение към него – за нея също се издава сертификат, но той не е сред официалните документи за достъп. Завършен курс на ваксинация обаче се признава 14 дни след окончателната доза, т.е. хората, които сега си поставят еднодозовата „Янсен“, не могат веднага да ползват сертификатите си, предупреди министър Кацаров.

Сертификатът за преболедуване важи 6 месеца.

Отрицателният антигенен тест важи 48 часа, а PCR-ът – 72 часа.

Как се вади зелен сертификат?

Сертификатът може да се получи от мястото на ваксинация/тестване или да се изтегли от националната здравно-информационна система. Сертификатът може да се предостави в хартиена форма или в мобилно приложение, като няма българско приложение за съхранение на ковид сертификати, но има приложение за тяхната проверка. За целите на заповедта ще важат и европейските цифрови сертификати, и оригиналните документи от личния лекар/лаборатория, които може да са само на български. Системата позволява документът да се свали в pdf формат и да се показва чрез приложения от типа портфейл в мобилния телефон.

Кой има право да прави тестове?

Само определени лаборатории могат да въвеждат данни в националната информационна система и според изказвания на министъра единствено направените в тях тестове ще се смятат за легитимни. Те са около 150, а пълният списък може да бъде намерен на сайта на националната здравно-информационна система, на сайта на МЗ и на единния ковид портал.

Колко безплатни ще са безплатните тестове?

Никой не знае. МЗ смята, че си е свършило работата с осигуряването на безплатни тестове на РЗИ и лабораториите. Само че някои лаборатории продължават да слагат цена на изследванията. Така излиза, че болните си плащат, а желаещите да идат на мач – не. Министерството осигурява цената на тестовете, но не поема разходите за тяхното извършване. Тези разходи според различни изказвания са от 5 до 15 лв. и не се знае кой и дали ще ги поеме.

Източник: в. Сега

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече