Business is booming.

Заради „Борисов 3“: Изпускаме доставка на лекарство срещу коронавирус

0

- Advertisement -

Фиаското с доставките на ваксини се повтаря и на следващия етап от справянето с пандемията – подготовката за внасяне на лекарство срещу COVID-19. България е изпуснала общата европейска поръчка, тъй като правителството на Бойко Борисов е гласувало решение да се присъединим след изтичането на крайния срок за заявяване на участие. Това съобщи „Дневник“, позовавайки се на информация от министерството на здравеопазването.

В сряда Европейската комисия съобщи, че е сключила договор за поръчка на до 220 000 дози от лекарството против COVID-19 „Coтровимаб“. Препаратът е на „ГлаксоСмитКлайн“ и все още не е разрешен за употреба в ЕС. „Сотровимаб“ може да се използва за лечение на пациенти с коронавирус с леки симптоми, които не се нуждаят от допълнителен кислород, но са изложени на висок риск от тежък COVID-19. Според проучванията ранното лечение може да намали броя на пациентите, които преминават в по-тежки форми и за които се изисква хоспитализация или прием в интензивните отделения. През май бяха изнесени данни, че лекарството намалява с 85% риска от хоспитализация при рискови пациенти. Тогава Европейската агенция по лекарствата излезе с предварителна препоръка, разрешаваща употреба на препарата до излизането на разрешение за пускане на европейския пазар, което се очаква по-късно тази година.

В съобщението на Европейската комисия бе посочено, че в поръчката участват 16 европейски държави, без те да са назовани. От МЗ потвърждават пред „Дневник“, че ние не сме сред тях. Причината е, че правителството на Бойко Борисов е изпуснало срока за заявяване на участие в поръчката. Въпреки, че здравното министерство е препоръчало медикаментът на „Глаксо“ да се поръча още на 24 февруари 2021 г., Министерският съвет е разрешил това едва на 17 март. Срокът за участие в общата поръчка, организирана от Еврокомисията, е бил до 12 март.

Сега България ще търси начин за двустранно споразумение с производителя. „Невключването на Република България в рамковото споразумение на ЕК не лишава страната ни от възможността да сключим двустранен договор с GlaxoSmithKline за осигуряване на моноклонални антитела“, информират от здравното ведомство пред изданието.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече