- Advertisement -
Директорка в НОИ: „Действащият в момента нормативен текст от Закона за извънредното положение предвижда удължаване на плащането до 13 юли и ние не можем да дадем без нова законова промяна повече на лицата“
Хиляди хора с увреждания у нас ще получат половин, вместо цяла пенсия за месец юли. Причината – законодателна недомислица покрай COVID-кризата, алармира bTV
Извънредното положение беше въведено у нас със закон от 13 март до 13 май. Решенията на ТЕЛК, които изтекоха в този период, бяха служебно удължени с 2 месеца след края на извънредното положение – т.е. до 13 юли. Така за месец юли НОИ има основание да изплати инвалидните пенсии по тези решения на ТЕЛК само за 13 дни, а не за целия месец. Или казано иначе – половин, вместо цяла пенсия. В тази ситуация попаднаха 5 хиляди души.

В НОИ са с „вързани ръце“, защото нямат правно основание да изплатят другата половина от пенсиите.
„Действащият в момента нормативен текст от Закона за извънредното положение предвижда удължаване на плащането до 13 юли и ние не можем да дадем без нова законова промяна повече на лицата“, обясни Любомира Язаджиева, директор на дирекция „Пенсии“ в НОИ.
Още миналия месец неправителственият сектор сигнализира здравното министерство, че ще възникне проблем. Тогава оттам обещаха да предложат ново удължаване на сроковете.
От парламентарната група на ГЕРБ отказаха коментар. Очаква се следващата седмица да внесат предложение за законодателна промяна, с която казусът да бъде решен. Какво точно ще съдържа поправката засега не е ясно, намеренията са тя да се гласува окончателно от депутатите до края на месеца