Business is booming.

ООН: Пандемията от Covid-19 e най-тежката криза след Втората световна война

0

- Advertisement -

Броят на жертвите от новия коронавирус по света продължи да се увеличава, въпреки безпрецедентните ограничения на свободата на движение, което накара генералният секретар на ООН Антонио Гутериш да обяви настоящата криза за най-тежката след Втората световна война, предава AFP.

Изключителните икономически и политически катаклизми, предизвикани от мерките срещу вируса, представляват реална опасност за относителния мир, на който светът се радва през последните няколко десетилетия.

По думите на Гутериш, болестта  представлява заплаха за всички по света и има икономическо въздействие, което ще доведе до рецесия, която вероятно няма паралел в близкото минало. Комбинацията от двата факта означава риск за засилване на нестабилността, увеличение на размириците и ожесточаване на конфликтите. Това са неща, които ни карат да вярваме, че това е най-предизвикателната криза, пред която сме изправени след Втората световна война“, отбелязва той.

Изявлението на генералния секретар на ООН идва, след като президентът Доналд Тръмп предупреди американците да се подготвят „за много болезнени“ две седмици на фона на най-смъртоносните 24 часа от кризата в САЩ.

Известно е, че над 40 000 са починали, половината от тях в Италия и Испания, но броят на смъртните случаи продължава да нараства, като всеки ден се регистрират нови фатални изходи в САЩ. „Това ще бъдат много болезнени – много, много болезнени – две седмици. Искам всеки американец да бъде подготвен за тежките дни, които предстоят“, заяви Тръмп.

Във виртуални разговори във вторник финансовите министри и централните банкери от 20-те основни икономики в света обещаха да се справят с тежестта на дълга на страните с ниски доходи и да предоставят помощ на развиващите се пазари. Миналата седмица лидерите на Г-20 заявиха, че страните им ще вложат 5 трилиона долара в световната икономика, за да се избегне евентуална дълбока рецесия.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече